Vas megye az ország legnyugatibb része. Történelme több ezer éves, I. István korában az eredetileg római castrumból lett vasvári várispánságból fejlődött ki a későbbi Vas vármegye. 1579 óta a megyeszékhely Szombathely. A megye a múlt századokban sokszor nyitott kaput a nyugat-európai kultúrának, s volt közvetítője a gazdálkodás modernizálásának.
Szerencsés földrajzi adottságainak köszönhetően jól megközelíthető. Ausztriával és Szlovéniával határos, de mára az Európai Unió külső határával is szomszédos. Szombathely belföldi vasúti csomópont, közvetlen nemzetközi kapcsolódással. Közúton az E59 autópálya közelsége biztosítja a nemzetközi összeköttetést. Területi közigazgatása a helyi önkormányzatokon nyugszik. Jelenleg 209 községi, 7 városi, egy megyei jogú városi, és a megyei önkormányzat működik a megyében.
Ma a “vasfüggöny” miatti korábbi diszkrimináció után ismét élvezi határ menti fekvésének előnyeit. A 90-es évek kimagasló gazdasági fejlődése a magyar megyék fejlettségi rangsorában átlag feletti helyezést biztosít számára. Közművi infrastruktúrája közepesen fejlett, az országos vidéki átlagnál azonban kissé jobban kiépült. Idegenforgalmi vonzereje kiemelkedő, műemléki értékekben gazdag. Kőszegen az óváros és Sárváron a Nádasdy-vár a nemzeti örökség része. Lakóinak száma 272 ezer, területe 3.337 km2, az ország egészének 3,6 százaléka. Felszínét a természeti erők sokarcúra formálták. A terület nagy része mezőgazdasági művelésre alkalmas. A megye jelentős környezeti, természeti értékeket mondhat magáénak. Területének 13%-a országos jelentőségű védett terület. A legjelentősebbek az Őrségi és a Kőszegi Tájvédelmi Körzet, amelyekre vonatkozóan a megye az EU által is támogatott natúrpark projekttel rendelkezik. A megye a természeti erőforrások közül energiahordozókban és ásványi anyagokban nem gazdag. Igen jelentős természetes széndioxid-készlettel rendelkezik viszont, amelynek legnagyobb magyarországi lelőhelye Répcelakon és térségében található. Bővelkedik továbbá termál- és gyógyvizekben. Kilenc településen 18 kiépített termálkút működik, és további 47 “lefojtott” kút várja a hasznosítást. Néhány kutat a feltörő víz minősége és gyógyhatása európai viszonylatban is az élvonalba juttatott. Gyógyvíz kategóriába tartozó termálvizei közül legismertebbek a bükfürdői, a szombathelyi, a sárvári és a sárvár-rábasömjéni.
A megyében leggyakoribb tanult nyelv a német, és terjedőben van az angol. A lakosság iskolai végzettsége és foglalkoztatottságának színvonala viszonylag magas. A foglalkoztatottság kedvező alakulásában nagy szerepe volt annak, hogy a rendszerváltást követően dinamikus beruházási tevékenység indult meg. Az 1991-1995. években mintegy 100 milliárd forint értékű tárgyi eszközt helyeztek üzembe. Finanszírozásukban jelentős szerepe volt a külföldi forrásoknak. A privatizáció során tőkeerős külföldi cégek telepedtek meg itt (például: Opel, Kromberg és Schubert, BPW, Linde, Packard Electric, Greiner, Philips, ADA), amelyek korszerű technológia hasznosításával, gyors kivitelezéssel, munkahelyteremtéssel nagyot lendítettek a gazdaságon. A feltételek további javításának jó példája a Szentgotthárd térségében létesített, határon átnyúló ipari park, amely EU-támogatást is élvez. A megye iparát a feldolgozóipar uralja, meghatározó ágazata a gépipar, amely az össztermelésnek mintegy felét adja. Az élelmiszergyártás döntően a helyi mezőgazdasági alapanyagok feldolgozására alapozódik, a textília, ruházati és bőrtermék előállítása is jelentős.
Idegenforgalmának sajátossága, hogy kiemelkedő műemléki, természeti és kulturális értékeinek vonzó hatása mellett kedvelt bevásárlási és gyógyfürdőzési célpont. A megye területe, főként az Őrségben és Kőszeghegyalján kiváló adottságú a falusi üdüléshez. Említésre méltó a határ menti turisztikai kerékpárút Vas megyei szakasza.
A három évtizede működő tanárképző főiskola egyre bővülő tevékenysége révén pályázik az egyetemmé válásra. Az évtized elején egészségügyi, az utóbbi két évben informatikai főiskolai képzés indult. A kulturális bázis egyike a múzeumi szervezet, amely a megye történeti és települési adottságaihoz igazodott. A megyeszékhely római kori emlékeit a Romkert és az Iseum őrzi. Állandó színház nincs, a hiányt többek között vendégtársulatok, valamint a Szombathelyi Bábszínház és a Szombathelyi Szimfónikus Zenekar oldják. A kiemelkedő kulturális események közé tartozik a Szombathelyi Tavaszi Fesztivál, a Pannon Ősz, a Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivál rendezvényei, a Sárvári Nemzetközi Folklórtalálkozó, a Savaria Nemzetközi Táncverseny, a Nemzetközi Textilbiennálé. Széleskörű a határ menti és regionális kulturális és művészeti együttműködés. A Szombathelyi Képtárban |