Szabolcs-Szatmár-Bereg megye Magyarország északkeleti részén foglal helyet. Szomszédai -két magyar megye mellett- Szlovákia, Ukrajna és Románia. Természetföldrajzi és gazdasági szempontból két tájra. A Nyírségre és a Felső- Tisza vidékre tagolódik. A Nyírség 2/3 része a megye területéhez tartozik. A Felső-Tisza vidék több kistájat (Szatmári-síkság, Bereki-síkság és a Rétköz) egyesít. A megye területe: 5936 négyzetkm.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye területén érkezik hozzánk a Tisza, a Szamos, a Túr és a Kraszna.
A megye mezőgazdaságában meghatározó jelentőséggel bír az almatermesztés.
Domborzati szigetként kiemelkedő Nyírség már a honfoglalás előtt is lakott hely volt.
Az átlagosnál mindig lényegesen kedvezőtlenebb életfeltételek eredményeként a megye lakónépessége évtizedek óta csökken. A legutóbbi népszámlálás idején a megyében 572.301. fő élt. A megye 228 településből áll, ezek közül 17 város.
Felfedezetlen még a megye nemcsak a külföldi, de a hazai turisták számára is. Pedig látnivaló akad bőven: a kis szatmári, beregi falvak fatornyos, haranglábas templomai, a védett kopjafás temető Szatmárcsekén, Tiszacsécsén Móricz Zsigmond szülőháza vagy a Bessenyei-emlékház Tiszabercelen. Kisvárdán, Vaján, Szabolcs községben középkori várak maradtak épen. Itt a megyében található a híres búcsújáróhely Máriapócs., melyet a két évvel ezelőtti pápalátogatás tett országszerte ismertté.
Ezen a területen még híven őrzik a népi hagyományokat: Nagykálló határában, a Harangodi-tó mellett rendezik minden év nyarán az országosan is jól ismert népi hagyományokat őrző Téka-tábort. Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdőn található a Tiszántúl egyetlen falumúzeuma, ahol régi korok népi építészete tárul elénk.
A megye háborítattlan természeti környezetével a csend és a béke szigete. Sajátos a táj hangulata: a Tisza gyönyörű környezetével kitűnő lehetőséget nyújt a pihenni, kikapcsolódni vágyóknak: a folyó mentén kiépített strandok várják az idelátogatókat. |