A megye és a Dél-Borsod nevű kistáj K-i peremén, a Tisza közelében elterülő modern iparváros. A Nyékládháza-Tiszaújváros vasúti szárnyvonal végállomása, regionális autóbuszközlekedési csomópont. Gyakori járatok kötik össze Miskolccal, és a keleti országrész több nagyvárosával.
Az eredeti település - Tiszaszederkény - már az Árpád korban is létezett. Egy 1268-as oklevél villa Scederkyn formában említi. A tatárok elpusztítják, de viszonylag hamar újraépül. A több földbirtokost megélt falut a török meghódoltatja, de mikor abbahagyja az adófizetést, feldúlja. Az elnéptelenedett helységbe Lórántffy Zsuzsanna hajdúcsaládokat telepít és jelentős kiváltságokat ad az új lakóknak. A korai középkortól fontos révátkelőhely a Tiszán.
A község életének megváltozása 1952-ben kezdődött, amikor elkezdődött a széntüzelésű Tiszapalkonyai Erőmű építkezése. Az 1959-ben átadott objektum akkor a hazai villamosáram-fogyasztás 20%-át szolgáltatta. 1966-ban városi címet kap Szederkény, s 1970-ben a már felépült új „szocialista" lakótelepekkel, új vegyipari üzemekkel bíró települést elnevezik Leninvárosnak. Mai nevét a 90-es évek elején kapta.
Mivel a modern iparváros nem szerves fejlődés eredményeként, hanem mesterségesen létrehozott település, más helységekhez képest sok előnnyel rendelkezik. Az itt működő üzemek az ország legjobban prosperáló cégei közé tartoznak, így nem jellemző a munkanélküliség és a pénzhiány. Az infrastrukturális ellátottság országos szinten is kiemelkedő. Tervezik egy regionális logisztikai központ kialakítását.
Látnivaló a Városi Múzeum, a Helytörténeti Gyűjtemény. A városban korábban nem volt templom. 1993 óta három új templom épült. Az aktív pihenést igénylők minden vágyát kielégíti a Szabadidő Központ uszodájával, korcsolyapályáival, egyéb szolgáltatásaival. |