A Keleti-Cserehát peremén elterülő helység a 3.sz. főközlekedési úttól 2-3 km-re, a legközelebbi vasútállomástól (Méra vm.) ugyanannyi távolságra van. Rendszeres autóbuszjárat köti össze Enccsel. A falutól K-re húzódik a „Kegyetlen" nevű összefüggő erdőség, melynek érdekes legendája van.
Több kisebb település (Szala, Alsószend, Felsőszend, Izbégszend) 1936-os összevonásával létrejött több km hosszú falu a Bélus-patak két oldalán. Mindegyik településrész nevével találkozunk a 13.sz-i oklevelekben. A későbbiekben a szendi nemesek birtokaként említik, mikor többen osztoznak a település földjein. Az osztozáskor meghúzott határ egy Várnak nevezett dombon kezdődik. E vár alig észlelhető maradványai ma is láthatók Szend és Méra között. A Szendi család kihalása után Zsigmond király a Kállayaknak adományozza.
A török időkben sokat szenved. 1573-ban Felsőszend áldozatul esik, majd meghódol. A többi településről is elmenekül a lakosság, s csak a 18.sz. elején települ újra.
Az alsószendi és felsőszendi református templomok középkori egyházi építészetünk értékes darabjai. Említést érdemel a későbarokk Hőnig kastély, mely mai formáját a 18.sz. végén nyerte el. |