A Bódva-folyó összeszűkülő völgyében, a Galyaság nevű kistáj vízfolyásokkal szabdalt keleti peremén elhelyezkedő település. Áthalad rajta a 27.sz. főközlekedési út, s megállója van a Miskolc-Tornanádaska vasúti szárnyvonalon. Rendszeres autóbuszjárat köti össze Miskolccal. Regionális közúti-közlekedési csomópont: innen érhetők el a Galyaság aprófalvai.
Az Árpád korban a Thekus ispán családjából származó Tornai és Szalonnai családok birtokolják. 1399-ben 18 lakott jobbágytelek és kőtemplom van a faluban.
1562-ben a török felégeti a helységet s a lakosság nagy részét elhurcolják. A reformáció idején a helyiek az elsők között térnek át az új hitre. Mai templomuk a 18.sz. végén épül fel barokk stílusban. A 19.század békés évtizedeiben gyors fejlődésnek indul a község. Sok ügyes kezű mester vállal az ország különböző területein munkát kastélyok, templomok, kúriák építkezésein. Az itt megismert építészeti elemeket előszeretettel alkalmazzák a falu parasztházainál (barokk, copf, klasszicista és népi díszítő elemek). E házak ma is láthatók a Petőfi utcában csakúgy, mint a patakon átívelő régi kőhidak. A falu szülötte az 1999-ben elhunyt József Attila díjas költő, Kalász László. |