Bács-Kiskun megye Magyarország legnagyobb területű, a Duna-Tisza-köze kétharmadát elfoglaló megyéje.
Évszázadok óta embert próbáló körülmények között, alkotó békességben élnek itt egymás mellett a magyarok a kunokkal, a németekkel, a délszlávokkal és a szlovákokkal.
Ki gondolná, hogy az Alföld e jellegzetes vidéke mégis mennyi változatossággal szolgál? A két nagy folyó, a Duna és a Tisza ölelésében egy megyébe olvadt össze a háborítatlanul megmaradt Felső-Kunsági pusztaság, az aszályoktól gyakran sújtott Homokhátság és a gazdagon termő Bácska.
A megye több mint félmilliós lakossága 14 városban, 103 községben és a hozzájuk tartozó tanyavilágban él. Mára azonban a megyére korábban oly jellemző tanyás külterületek jellege, funkciója is megváltozott, hiszen lakó-, munka-, termelő- és pihenőhelyek egyaránt lehetnek a tanyák. Továbbra is gondot jelent azonban az itt élő, dolgozó, elsősorban idős emberek ellátása, elszigeteltségük csökkentése.
A gazdasági recesszió hatásai megyénkben is érződnek, s bár az iparban és a mezőgazdaságban foglalkoztatottak aránya egyaránt 36 % körül mozog, egyre nehezebb munkahelyet találniuk, illetve azt megtartaniuk. Szerencsére, leleményes és dolgos nép lakja e vidéket. Így tudott a homokon fejlett gyümölcs- és szőlőkultúrát teremteni, a sertés- és a baromfitartásra épülő állattenyésztést kialakítani, és az ehhez kapcsolódó ipart, vállalkozásokat létrehozni.
Jelentős hagyományai vannak a kultúra ápolásának, hiszen ez a táj adta a nemzetnek Katona Józsefet, Petőfi Sándort és Kodály Zoltánt is. Nem véletlen, hogy az országban egyedülálló vállalkozásként, közös összefogással új megyei könyvtár építésébe fogtunk.
Bács-Kiskun megye hívja, várja vendégeit. Reméljük, hogy a hozzánk látogatónak nemcsak a bugaci puszta, a hajósi pincefalu és a bajai halászlé marad meg emlékei között, hanem lesz ideje gyönyörködni a Kiskunsági Nemzeti Park védett területeiben, az ősborókásban, a kalocsai érseki könyvtár kincset érő könyveiben, az Europa Nostra-díjas apostagi zsinagógában és azokban a szépségekben, amelyeket a nyitott szemmel járó ember megyénkben lépten-nyomon felfedezhet. Mert való igaz, hogy a gólyafészek a robogó gépkocsiból nehezen észrevehető.
Megyénk nyitott világra, és ez nemcsak a megnövekedett fontosságú tranzitutak miatt van így. Baráti kapcsolatokat építünk Európa szinte valamennyi térségével, különösen a hozzánk közel álló Viborg, Kent, Vienne, Modena, Alba megyékkel, Baden-Württemberg településeivel, a Vajdasággal és a Krími területtel. Érkezzen hozzánk a látogató bárhonnan, megyénkben szívélyes fogadtatásban lesz része. Ha nem hiszi, győződjön meg erről személyesen, keresse fel Bács-Kiskun megyét! |